Kurs radzenia sobie z trudnymi myślami i emocjami - Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT)

Kurs radzenia sobie z trudnymi myślami i emocjami

Kurs obejmuje 8 spotkań a każde spotkanie trwa około dwie godziny. Spotykamy się na platformie zoom. Cena kursu to 600 PLN i obejmuje osiem spotkań on line (plus dodatkowe spotkanie dotyczące budowania nawyku) oraz materiały do każdego spotkania. Jeżeli jesteś zainteresowana / zainteresowany proszę o maila na adres wojciech.jura@gmail.com

Po kilku latach praktykowania uważności mam dziś przekonanie, że „to wszystko już tu jest” a nawet zawsze było, tylko działając na automatycznym pilocie wielu rzeczy nie zauważałem. Nawet więcej: to wszystko już tu było od zawsze i dla wszystkich ludzi na tej pięknej planecie.

Mówię teraz o myśleniu, które pozwoliło nam zbudować piramidy i Pałac Kultury ale też generuje nam dużo kłopotów. Ja powiedział Eckhart Tolle „Filozof Kartezjusz wierzył, że znalazł najbardziej fundamentalną prawdę, gdy wygłosił swoje słynne zdanie: „Myślę, więc jestem". W rzeczywistości dał wyraz najbardziej podstawowym błędom: zrównaniu myślenia z Bytem i tożsamości z myśleniem”.

Oprócz planowania i rozwiązywania problemów w świecie fizycznym, wydaje się, że używamy go jako uniwersalnego narzędzia do rozwiązywania problemów w świecie psychicznym. Myślimy bowiem, że myśleniem wymyślimy rozwiązanie w każdej sytuacji.

Jak to nam wychodzi to już jest sprawa indywidualna i jeżeli to czytasz to być może ten temat Cię zainteresował i sam wiesz najlepiej jak to wygląda u Ciebie.

Ty jesteś specjalistą w tej materii a ja mogę tylko zaprosić Ciebie do przyjrzenia się jak ten mechanizm myślowy działa. Jak działa automatyzm generujący myśli, którym ufamy jakby były faktami i dokąd to nas zaprowadza. Często bowiem wydarza się tak, że myśli potrafią wywołać u nas sytuację stresową, kiedy ciało reaguje tak, jakby rzeczywiście sytuacja była zagrażająca, jakby stres był realny.

Czas kiedy tak sobie próbujemy wymyślić rozwiązanie to też jest czas spędzony w głowie zamiast w sytuacjach, których jesteśmy współautorami. Pojawia się pytanie: na ile przeżywamy chwile, które są nam dane w trakcie tego życia. To nie jest bynajmniej pytanie filozoficzne – chodzi mi na przykład o sytuacje, kiedy klient opowiada o wakacjach i jakie one były cudowne zastanawiając się jednocześnie jak to się stało, że w trakcie tych wakacji nie przeżywał tak naprawdę tych wszystkich wspaniałych chwil. Krótka odpowiedź: bo był w głowie i najczęściej nie było tam tak wspaniale.

Jeżeli tak przeżywamy swoje życie głównie w głowie to może znajdziemy czas żeby na chwilę usiąść i się zastanowić na ile umysł realnie robi robotę, do jakiej go zapraszamy. Przy okazji może się okazać, że w trakcie tej chwili będziemy mieli sposobność poczuć co się właśnie zadziewa: poczuć swoje ciało, poczuć smak kawy, poczuć fakturę fotela na którym siedzimy.

Zapraszam na kurs radzenia sobie z trudnymi myślami i emocjami.

Kurs trwa osiem tygodni i składa się z ośmiu spotkań dwugodzinnych oraz z okresu pomiędzy spotkaniami, kiedy zapraszam do zadbania o siebie by w pełni wykorzystać cały ten czas.

Osiem tygodni to jest akurat taki okres, kiedy mogą pojawić się zauważalne zmiany w naszym sposobie funkcjonowania i może zmienić się nasze podejście do pojawiających się trudności – zarówno do wydarzeń w świecie zewnętrznym jak i do naszych reakcji w głowie.

Dołożyłem też do programu dodatkową, opcjonalną sesję, gdzie przedstawiam zebrany przez ostatnie lata cały materiał dotyczący budowania nowego nawyku. Wiedza i umiejętności z tego obszaru są uniwersalne więc mogą być wykorzystane przy okazji zmiany każdego nawyku np. uczenie się języków obcych, ćwiczenia fizyczne itp.

Pod tym odnośnikiem można znaleźć garść opinii moich klientów na temat naszej współpracy:

https://www.coach.me/Wojciechjura?ref=936rX

Program kursu

W przypadku osób po przebytym epizodzie depresyjnym wystarczy niewielki wzrost smutku, aby doprowadzić do ponownego uruchomienia wzorców myślenia, jakich doświadczyły one w czasie depresji. Żeby użyć analogii do komputera, program “depresyjnego myślenia” cały czas działa w tle w sposób niezauważalny i jest wywoływany poprzez określone wydarzenie na wejściu (“poznawcza reaktywność”).

W trakcie kursu uczymy się zmieniać nasz stosunek do tych myśli.

Nie dotyczy to tylko potwierdzonych epizodów depresyjnych ale i stanów obniżonego nastroju. Mechanizm uruchamiania jest taki sam, mechanizm profilaktyki jest taki sam. Jedyna różnica to skala zjawiska.

Mechanizm uruchamiania stanu obnizonego nastroju

Tak jak wspomniałem powyżej, mechanizm uruchamiania stanu obniżonego nastroju polega na tym, że w przypadku pojawienia się wyzwania próbujemy sobie z nim poradzić za pomocą myślenia. Niestety najczęściej przyjmuje ono postać monotonnego i powtarzalnego ropamiętywania co prowadzi do wydłużenia stanu obniżonego nastroju. Jest to rezultat odwrotny do zamierzonego.

Okazuje się, że cały stan umysłu, konfiguracja lub wzorzec negatywnego nastroju-myśli-wyobrażeń-doznań cielesnych, został “dostarczony” w reakcji na znajomą sytuację. Ten stan umysłu obejmuje zarówno łatwo dostępne negatywne treści, jak i tendencję do radzenia sobie sobie z nimi za pomocą rozmyślania. Obejmuje on jednak pętle sprężenia zwrotnego związane z wpływem emocji na ciało.

Weźmy na przykład sytuacje opisaną w podręczniku MBCT, w której przez kilka dni jesteśmy wytrąceni z równowagi, bo sprzedawca w sklepie był nieuprzejmy lub znajomy nie oddzwonił przez dwa dni. Powodem naszego zdenerwowania jest nie tyle pierwotna sytuacja, ile to, że nasze myśli cały czas biegną w kółko pewnymi utartymi koleinami, próbując przede wszystkim dociec, dlaczego tak się zdenerwowaliśmy. Tego rodzaju zamartwianie się problemem, zamiast pomagać nam w wydostaniu się z “nieszczęścia”, jakie wierzymy że nas spotkało, powoduje, że jeszcze bardziej pogarszamy swoją sytuację i pogrążamy się w trudnościach.

Odniesienie do “klasycznych” mechanizmów radzenia sobie ze stresem będzie przedmiotem dyskusji w trakcie spotkań na kursie.

Mechanizm profilaktyki

W trakcie kursu uczymy się patrzenia na myśli z dostatecznie szerokiej perspektywy pozwalającej na traktowanie ich po prostu jako “myśli”, a nie bezwględnie jako odzwierciedlenia rzeczywistości. W rezultacie jeżeli u danej osoby kanał świadomego przetwarzania wypełni się nieruminacyjnymi treściami, to przez ten okres po prostu nie będzie ona zdolna do ruminacji. Podstawowym mechanizmem profilaktyki jest zmiana naszego stosunku do myśli.

Gdy klienci mówią, że odczuwają smutek, boją się lub że mają osądzające czy beznadziejne myśli, uczymy się innego podejścia niż było to dotychczas (próba wymyślenia rozwiązania poprzez dalsze myślenie bądź uciekanie w rozrywkę, pracę, sen itp.) Zachęcamy ich do tego żeby pozwolić trudnym myślom i uczuciom po prostu być, żeby przyciągnąć do nich życzliwą świadomość.

Podstawowe przesłanie programu MBCT jest takie, że my wszyscy często jesteśmy porywani przez prądy myśli i uczuć związanych z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Często tracimy z oczu chwilę obecną, gdyż “jesteśmy gdzie indziej”. Gdy potrafimy być w chwili obecnej, stajemy się bardziej przytomni w naszym życiu, bardziej świadomi każdej chwili i bardziej świadomi wyborów, jakie stoją przed nami. Możemy wybrać świadomą odpowiedź zamiast automatycznej, często nieużytecznej reakcji.

Uczestnictwo w programie daje nam szansę na pełniejsze przeżywanie każdego dnia.

Program kursu

Kurs rozpoczynamy we wtorek 15go marca o 19 i spotykamy się przez 8 tygodni co wtorek o tej samej porze. Kurs ruszy w momencie zapisania się pierwszej osoby.

Każde spotkanie trwa około dwie godziny na platformie zoom. Poniżej program.

  1. Spotkanie: Świadomość i automatyczny pilot.

  2. Spotkanie: Życie w myślach.

  3. Spotkanie: Zbieranie rozproszonych myśli.

  4. Spotkanie: Rozpoznawanie awersji.

  5. Spotkanie: Zostawianie spraw własnemu biegowi.

  6. Spotkanie: Myśli nie są faktami.

  7. Spotkanie: Jak zadbać o siebie najlepiej?

  8. Spotkanie: Podtrzymywanie i rozwijanie nowych umiejętności.

W trakcie każdego spotkania będziemy rozmawiać na “zadany” temat. Będzie czas na medytacje i na dyskusje. Będę udostępniać nagrania, do słuchania których będę namawiać tak, by w trakcie spotkań mieć okazję omówić co działa a co nie działa i co możemy z tym zrobić.

Cena kursu

Cena kursu to 600 PLN i obejmuje osiem spotkań on line (plus dodatkowe spotkanie dotyczące budowania nawyku) oraz materiały do każdego spotkania.

Jeżeli jesteś zainteresowana / zainteresowany proszę o maila na adres wojciech.jura@gmail.com i umówimy się na krótkie spotkanie on line…

Cytaty na temat uważności

Na koniec postanowiłem zamieścić kilka wartościowych cytatów z moich ulubionych książek i artykułów o uważności:

“Ci, którzy nie odnaleźli swojego prawdziwego bogactwa, jakim jest promienna radość Bycia i towarzyszący mu głęboki, niezachwiany spokój, są żebrakami, nawet jeśli mają wielkie bogactwo materialne. Szukają na zewnątrz skrawków przyjemności lub spełnienia, potwierdzenia, bezpieczeństwa lub miłości, podczas gdy mają w sobie skarb, który nie tylko zawiera wszystkie te rzeczy, ale jest nieskończenie większy niż wszystko, co może zaoferować świat.” E. Tolle

“Umysł jest wspaniałym narzędziem, jeśli jest właściwie używany. Stosowany niewłaściwie, staje się jednak bardzo destrukcyjny. Mówiąc dokładniej, nie chodzi o to, że używasz umysłu w niewłaściwy sposób – zwykle w ogóle go nie używasz. To on używa Ciebie. To jest jak choroba. Wierzysz, że jesteś swoim umysłem. To jest złudzenie. Instrument cię przejął.” E. Tolle

“Warto podkreślić, jak wyzwalające jest uczucie, że potrafimy dostrzec, iż nasze myśli są tylko myślami i że nie są one “mną” ani “rzeczywistością”. Prosty akt uznania naszych myśli za myśli może nas uwolnić od zniekształconej rzeczywistości, jaką one często tworzą, oraz umożliwić nam większą jasność widzenia i większe poczucie kontroli w naszym życiu.” J. Kabat-Zinn

“Możemy próbować odwracać uwagę na wiele sposobów od niezadowalających aspektów życia lub ukrywać je na różne atrakcyjne sposoby – na przykład poprzez angażowanie się w ciągłą aktywność, zanurzanie się w doświadczeniach zmysłowych lub dążenie do bogactwa, władzy i sławy. Ale rzeczywistość, z jej nieuniknioną miarą cierpienia, zawsze w końcu stanie przed nami. Z tego powodu lepiej od samego początku spojrzeć rzeczywistości w twarz i postanowić wykorzenić rzeczywiste przyczyny cierpienia i pielęgnować rzeczywiste przyczyny prawdziwego szczęścia.” M. Ricard

Podczas medytacji zbliżasz się coraz bardziej do siebie i zaczynasz rozumieć siebie o wiele jaśniej. Zaczynasz widzieć wyraźnie bez analizy pojęciowej, ponieważ dzięki regularnej praktyce widzisz, co tak naprawdę robisz. Widzisz, że odtwarzasz w kółko te same taśmy w swoim umyśle. Imię partnera może być inne, pracodawca może być inny, ale tematy są dosyć powtarzalne. Medytacja pomaga nam wyraźnie zobaczyć siebie i nawykowe wzorce, które ograniczają nasze życie. Zaczynasz wyraźnie widzieć swoje opinie. Widzisz swoje osądy. Widzisz swoje mechanizmy obronne. Medytacja pogłębia zrozumienie siebie.” Pema Chodron

Kiedy musimy zrobić coś ważnego, ale stresującego lub gdy stajemy w obliczu bolesnych sytuacji, których nie można zmienić, trudno jest mądrze radzić sobie z naszymi uczuciami. Tryb rozwiązywania problemów może powodować problemy, ponieważ skupia nas na próbach zmiany rzeczy, nawet jeśli zmiana jest nierealistyczna. W takich sytuacjach potrzebujemy umiejętności akceptowania nieprzyjemnej rzeczywistości. Ćwiczenie uważności uczy nas, jak akceptować rzeczy, których nie możemy zmienić. Paradoksalnie prowadzi to do zdrowszej, bardziej znaczącej zmiany.” Ruth Baer

Kontakt

Jeśli jesteś zainteresowany/a uczestnictwem w kursie zapraszam do kontaktu mailowego.

Mój adres email: wojciech.jura@gmail.com

Why MBCT?

Dr. Segal, jeden z autorów programu MBCT, w krótkim video opowiada o korzyściach uczestnictwa w kursie.

We use cookies to improve your experience and to help us understand how you use our site. Please refer to our cookie notice and privacy policy for more information regarding cookies and other third-party tracking that may be enabled.

Intuit Mailchimp logo

© 2021 Onelife Coaching